Автор: Митрошкина Елена Владимировна Должность: учитель английского языка Учебное заведение: МБОУ "Большеаксинская СОШ" Дрожжановского муниципального района Республики Татарстан Населённый пункт: село Чувашская Бездна Наименование материала: конспект урока Тема: Путешествие по англоговорящим странам Раздел: среднее образование
Тема урока : Путешествие по англоговорящим странам.
Цель урока: обобщение и закрепление лексико-
грамматического материала, активизация и расширение
страноведческих знаний по теме «Англоговорящие страны».
Данная цель осуществляется по средствам следующих задач:
1.
Знакомить с лексическим материалом по теме «Виды
транспорта» и «Проблемы молодежи 21 века»
2.
Развитие навыков устной речи со связными
высказываниями с опорой на план и карту, составлением
диалога в соответствии с заданной ситуацией
«Знакомство» «Представление друга моему новому
партнеру», организовывая учебное сотрудничество и
совместную деятельность в виде «ученик-учитель»,
«ученик-ученик», «ученик – группа учащихся»;
3.
Совершенствование грамматических навыков
употребления артиклей с географическими названиями и
употребления глаголов в страдательном залоге; »;
тренировка в употреблении глаголов to go, to travel, to get
to с предлогом by и выражением on foot;
4.
Воспитать чувства ответственности за будущее нашей
планеты, вырабатывать уважительное, доброжелательное
отношение друг другу.
Тип урока: обобщение и систематизация
пройденного лексико-грамматического материала.
Ход урока
1.
Организационный момент. Работа с дежурным
T- Good morning, my dear friends. How are you today?
You know that we have unusual lesson today. I know you are worried. Be in a good
mood. Everything will be OK. Look at each other. Smile, please. Say to our guest @Good
morning”
Ch: ( дети приветствуют гостям)
T - Who is on duty today?
S: (дежурный докладывает)
2 . Сообщение темы урока ( учащиеся сами должны догадаться, о чем будет речь
на уроке. На стенах висят карточки с названиями англоговорящих стран и с
рисунками разных видов транспорта)
T - Look around the classroom. What unusual things do you see? What will we speak
about? Who can guess?
S: Maybe we’ll speak about English-speaking countries?
S:- Maybe we’ll speak about different kinds of transport?
T – Really, we’ll travel to ESC using different means of transport. What country would
you like to go to? Chose a country and go to this card.
3.Создание групп. Развитие навыков устной речи.
S: - выбирают карточку с названиями страны и идут к той стране, которую хотят
посетить
T: - Discuss in you groups why have you chosen this country. - Why are you together
Сh:дети в группах обсуждают почему выбрали эту или ту страну.
I would like to visit the USA because I want to see skyscrapers there. Sergey hopes to be
in the capital of the USA.
-
We would like to visit Canada, because we are interested in official languages of
this country.
-
I want to go to Australia because I would like to see kangaroos with my own eyes.
Paul wants to be sure about climate of this country.
-
We would like to visit New Zealand. We want to try its products as butter, cheese,
meat.
-
We want to go to Great Britain to improve our English, to find new friends from the
UK. My friends want to see Big Ben.
4. Организация парной работы . Составление диалога "Знакомство" с партнерами( группы
занимают свои места, но они по бейджикам из разных стран, теперь должны знакомиться.
Представить, что все они победители международного соревнования молодежи. Будут
участвовать в поездке по англо-говорящим странам. Необходимо знакомиться друг с
другом. Работайте с партнером по лицу.
T: - Let’s start our tour. Take your seats with the names of your countries, please. Imagine You
are the winners of the World Teenagers’ competition. Look at your badgers. You are from
different countries. Make friends, please. Work with partner face to face.
Ch: (составляют диалог «Знакомство»)
5. Развитие навыков чтения. Знакомиться с планом путешествия - упр-е 74, стр.52 - каждая
группа будет иметь этот план, будем читать.
- Что мы будем делать? ( посетить 6 англо-говорящих стран и знакомиться с
достопримечательностями этих стран, главное - будем обсуждать проблемы 21 века).
T: - Let’s read the plan of our tour. It’s ex.74, p 52
(после чтения текста обсудить план)
T: what will we do?
Ch: - We’ll visit six ESC
- We’ll meet new friends.
- We’ll discuss most vital and crucial problems of our planet.
6. Путешествие. Развитие монологической речи. Будем ездить в каждую страну и
рассказывать об этих странах. Среди учеников есть победители из этих стран. Они
рассказывают о своих странах, что знают.
Imagine we are in Great Britain. How can we get to the USA from this country.
S: - We can fly by plane.
T: Let”s go by plane. We are in The USA. What do you know about this country?
- The USA are situated in the central part of North America. This country is washed by the Pacific
Ocean and The Atlantic Ocean.
- The capital of this country is Washington but most people think that it is New York. It is
famous for skyscrapers.
- The USA is one of the most powerful and advanced countries in the world.
- There are a lot of differences between American English and British English. There are many
places of interest as The Statue of Liberty, The Golden Gates, Hollywood, Disneyland…
T: -You can see this famous sights at the pictures on the screen.
B. We have to say Good bye America. And let’s go to Canada by…
S: by train.
T: Who is from Canada? Raise your hands. And tell us about your country.
S:It is the second largest country in the world. It borders on The USA in the South. The capital of
Canada is Ottawa.
-
There are two official languages in the country. They are English and French. The
official emblem is a maple leaf.
7. Физкультминутка . What sports are very popular in America and Canada?
S: Football and hockey.
T: We will have a rest. Let’s stand up and play football (hockey).
. T: let’s take a plane and fly across America and the Pacific Ocean to Australia.
S; - Australia is a country and a continent at the same time. Its capital is Canberra.
English is the official language. I know that Australia is famous for its unusual
animals as kangaroo, duckbills
T:Let’s go to New Zealand by ship. It is not far from Australia.
S; - This country consists of two main islands and some smaller islands. When it’s
summer in Russia it’s winter in New Zealand. Now it’s summer there. The capital is
Wellington. Official languages are English and Maori. New Zealand is famous for its
products; butter, cheese, meat. It’s sometimes called @The World’s Biggest Farm.
T – Now we will continue our tour. We’ll go to India. India is an ESC too. Who is
from India. Nobody. But you have the task from this country. Let’s take a blue
cards. Read the task in your groups. Try to understand what to do. And start
working in your groups.
(Читают текст про Индию с пропущенными словами, вставляют. Проверяем
по тексту на доске)
Written task
put the article
“
the
”
if it is necessary , use the verbs in the correct forms
…
India
is situated in
…
Asia.
…
capital of the country is
…
Delhi. It
…
( wash) by
…
. Indian Ocean. This country is famous for its
…
national costume.
…
India is
…
second largest population. India borders on
…
Pakistan to
…
. west,
…
China,
…
Nepal
and
…
Bhutan to
…
north-east, Bangladesh and Myanmar to
…
east. A lot of tourists
…
(visit) this
…
country every year.
T: Now we’ll come back Great Britain. It’s one of the smallest countries of Europe on of the
world. The full name of this country is The United Kingdom of Great Britain and Northern
Ireland. People like to talk about the weather here because it changes very often. The capital of
this country is London. It is rich in sights. We can see Big Ben, the river Thames, double-decker
buses, Tower Bridge, the Tower of London.
(Слайды приготовить по каждой стране . – США, - Канада, - Австралия, - Новая Зеландия, -
Индия
- Великобритания)
8. Знакомство с новыми лексическими единицами.
T: We have come to the end of our tour. We are in Great Britain again. Now we ‘ll have an
international conference. What will it be about? Look at the screen.
S: It is about problems of our planet.
T: You are absolutely right. There are many words and word combinations. Repeat after me.
They are vital and crucial problems of the 21
st
century. Why are they very important for us?
S: These are global problems, because a lot of people die from cancer and AIDS. There are a lot
of crimes in the world. The global problem is pollution.
T: Who should solve them?
S: We should be responsible for the future of our planet. So we should solve them
(В конце путешествия по англо-говорящим странам все победители собрались на
конференцию.
- Посмотрите на доску, угадайте тему конференции( на доске слова и словосочетания о
проблемах планеты в 21 веке).
После названия темы конференции ученики повторяют слова и словосочетания за
учителем.
- Почему эти проблемы являются самыми главными и насущными? ( Потому что многие
люди умирают от опсных болезней, в мире много преступлений. Главня проблема
природы - загрязнение. Люди не могут жить в мире. Много войн.)
- Кто должен решать эти проблемы? (Я думаю, что мы - подростки, молодое поколение
должны быть готовы решать эти проблемы).
9. Аудирование .
T: Our new friend Alexander likes travelling too. Let’s listen to him. You should answer some
guestions about him. Take yellow cards read the task in your groups< try to understand.( Наш
следующий друг тоже любит путешествовать. Давайте послушаем его и его друга. После
прослушивания вы должны ответить на вопросы - читают вопросы на карточках.. Затем
прослушивают 2 раза, отвечают на вопросы.)
T: Are ready to listen to them? (Слушают, после прослушивания отвечают на вопросы.)
S; Where has Alexander been? – He traveled round Siberia.
S: How did he get to Yakutsk? He got there by plane.
S:How did they go down the great Russian river Lena. They went done it by boat.
S: Did they travel on foot? - Yes, they did.
10. Итог урока . T: – Did Alexander enjoy his tour?
S: Yes, He enjoyed it very much. It was so exciting.( Александру понравился его путешествие?)
T: Do you like your tour round English-speaking countries? It’s time to come back Russia. How
can you get to Russia?
S; We like our tour. We’ll get to Russia by plane. From Moscow we can go by bus or by car, by
train. (А вам наше путешествие понравилось? Давайте вернемся в нашу
Родину в Россию. Мы вернемся домой в Большую Аксу. Как вы добираетесь в Большую
Аксу.. ( оформление схемы с видами транспорта)
11 . Homework.
T^ It’s time to write your homework. (Домашняя работа. Упр-е 82, стр.53 - читать диалог,
составить диалог о нашем путешествии по англо-говорящим странам.
_ РТ упр.
12. Рефлексия.
T:- Are you tired? (Вы устали? Путешествие понравилось вам?)
Was it interesting to be abroad? What have you learnt?
S: I have learnt that the verbs to go, to travel we should use a preposition by.
S: I have learnt there are a lot of global problems of our planet.
S: I really want to be in one of the English-speaking countries in my future. I will buy some
present for you . T: I am glad. You were excellent today. Let’ s say some words to our gests.
S; Dear guests, lovely English teachers of Drozhzhanoye, Happy New Year and Merry Christmas
to you. Be healthy. Thank you very much.)
T: Give me your personal cards with your marks. Your all were OK today. I will look at you
personal cards and put your marks into your class journal. (новые слова, о главных проблемах
планеты, что мы должны решить эти проблемы в будущем - оформление схемы с
проблемами планеты),
13. Оценки. Учитель оценивает по индивидуальным картам. Сравнивает насколько