Напоминание

конспект урока "Барьерный риф Австралии" 10 класс


Автор: Ерошкина Татьяна Николаевна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: МБОУ ЦО № 7
Населённый пункт: город Тула, Тульская область
Наименование материала: методическая разработка
Тема: конспект урока "Барьерный риф Австралии" 10 класс
Раздел: среднее образование





Назад




Предмет: английский язык

Класс: 10

УМК: «Английский в фокусе», под ред. Афанасьевой О.В., Дули Д,

Михеевой И.В., 2012

Уровень обучения: базовый

Тема урока: Большой Барьерный Риф

Общее количество часов: 12

Место урока в системе уроков по теме: 9

Цели урока:

развитие коммуникативных навыков учащихся с использованием

новых выражений, формирование целостного представления о мире, об

общих проблемах, стоящих перед человечеством в XXI веке;

систематизация и обобщение знания учащихся по теме.

Задачи урока:

Образовательная:

формирование

готовности

к

осмыслению

социокультурных

ценностей и культурной жизни народов стран изучаемого языка;

приобщение к активному участию в диалоге культур

формировать лексико-грамматические навыки в формате ЕГЭ;

Воспитательная:

поддерживать дух толерантности, принимая другие точки зрения;

воспитание

активности

в

решении

коммуникативных

и

познавательно-поисковых задач

формировать уважительное отношение к природе, бережливости;

осознание роли человека во взаимодействии с природой;

формировать способность осознать экологические проблемы и

желание помочь природе;

поддерживать других и быть к ним благожелательными.

Развивающая:

способствовать

развитию

аналитического,

критического,

латерального мышления, через использования проблемных ситуаций;

развитие языковых способностей и устойчивого интереса к

изучению английского языка

развивать умение работать в группе

Планируемые результаты урока.

Предметные

обобщение лексического материала по теме, его углубление и

расширение через все виды речевой деятельности;

приобретение дополнительных знаний о загрязнении водной

среды, умение дать советы туристам;

развитие коммуникативных умений по теме, а именно развитие

умения аудирования и чтения с целью извлечения необходимой

информации;

умение поиска необходимой информации в разных источниках.

Метапредметные

развитие

коммуникативных

УУД

через

все

виды

речевой

деятельности, в том числе умение планировать речевое и

неречевое поведение;

развитие познавательных УУД, а именно умения извлекать

необходимую информацию, сравнивать и анализировать, развитие

способностей к логическому изложению, умения работы со

словарём и с другими источниками, умения смыслового чтения;

развитие

регулятивных

УУД,

а

именно

целеполагания,

планирования, самонаблюдения

Личностные

воспитание у учащихся ценностного отношения к жизни, к

природе; уважения и любви к родному краю, к своей стране;

осознание

обучающимися

возможностей

самореализации

посредством иностранного языка;

развитие мотивации к обучению как основе успешного будущего;

Техническое оснащение урока: компьютер, экран, интернет, проектор.

Дополнительное методическое и дидактическое обеспечение урока:

видеоролики Great Barrier Reef, Australia, раздаточный материал для

учащихся, аудио приложение

I. Организационный момент:

T: Hello everybody! Glad to see you. I’m your English teacher at the lesson.

My name is Olga Vladimirovna. You are quite well, aren’t you?

II. Мотивация:

-

OK. Let’s start our lesson. You are at the 10

th

form now and so

you’ve chosen your future. I think you want to be a successful

person. Tell me, please, what does it mean to be this one.

-

To be educated person

-

To have communicative skills

-

To know another language

You are quite right because even Federico Fellini said “A

different language is a different vision of life” So if you want to

be a successful person you must be educated person

-

to have communicative skills

-

to know another language

Do you agree with me?

III. Основной этап урока.

-

You know in our country every year is devoted to special

problem: Family Year, Culture year and so on. What problem in

this year?

-

Ecology year

-

You’re quite right and in the screen you can see the emblem of

the year. What do you think why our government consider that it

is important problem? Because there are a lot of ecological

problems in the world and in our country. What ecological

problems do you know there are?

1. Словарная работа

- On your desks you can see the first task. Work in pairs, rank the ecological

problems with your partner. Put the worst in your opinion on the top. What

kind of pollution causes of these problems? (air, water, nature and wildlife)

2. Подготовительная работа перед просмотром видео.

- Ok. But we have not known the topic of our lesson yet. You see some

words are devoted with our theme. Now match them with their meanings.

Waste water – сточные воды

crystal clear water- кристально чистая вода

living organism- живой организм

breeding ground – питательная среда

humpback whale – горбатый кит

natural treasure – природное сокровище

harmed- вред

reverse- обратная сторона

float-плавать

bleach- отбеливатель

fatal- роковой

authorities- власти

endangered - под угрозой исчезновения

conserve - сохранять

-

Try to guess our theme. (Water pollution)

3. Просмотр видеофрагмента. Определение темы и целеполагание.

- Well, let’s watch the video and then answer.

Смотрят видеофрагмент, а затем отвечают

What is the video about?

“The Great Barrier Reef” – the theme of our lesson today.

THE AIM:

- IMPROVING COMMUNICATIVE SKILLS

The tasks:

Learn new words

Open your mind

Develop reading and speaking skills

Get more information about water pollution from different sources

Give some advice to protect the nature

- Today we will speak about The Great Barrier Reef. Does anybody know

about Great Barrier Reef?

Suggested Answer Key

Waste water can be harmful to coral reefs.

Coral reefs like crystal clear water.

A coral reef is a living organism.

Coral reefs are a breeding ground for fish and

other sea creatures.

A coral reef is a breeding ground for

humpback whales.

The Great Barrier Reef is Australia’s natural

treasure.

4. Работа с текстом

- Open your books p75 and read the first paragraph only that answering the

question.

It is the largest coral reef on the planet. On the north it is almost continuous

and it situated only 50 km to Australia coast, while in the south it is divided

into the groups of the separate reefs, in some places step on back from the

coast on 300 km, it is the most expensive and most fashionable island.

- Ok, that’s very good. Do you know there is a big problem with the place!

Let’s read another part of the text and we’ll know the problem. But before

reading open your copybooks please, write down: the date, classwork, our

theme. And now read the text and fill in the gaps with the deriving words.

Your answers write in copybooks please.

Работают с текстом и записывают слова в тетрадь.

- Now listen to the recording and check your answers.

- Change your copybooks and put marks. Score you can see on the screen.

Учащиеся выполняют упражнение 2а стр. 7, затем с помощью

взаимопроверки и прослушивания аудио записи проверяют качество

выполнения задания

Answer Key

1 drastically 8 including

2 anyone 9 survival

3 everyone 10 anything

4 living 11 extinction

5 action 12 beautiful

6 careful 13 someone

7 immediately 14 generations

This sort of task you can see in the National Russian Exam

5. Динамическая пауза:

Take a few deep breaths;

Hold your back straight;

Lift your chin slightly.

T: Very well!

6. После текстовая работа

- What is the main problem? Why? It is in danger because destroying.

- What are the basically reasons of destroying? Water pollution.

- Why? It has been harmed by tourists.

- OK.

Skim the text to find the advice given to tourists. Why?

-

Let’s check your answers….

Suggested Answer Key

A: Tourists are advised not to throw rubbish or

waste water into the sea because it may

contain chemicals that will pollute the water.

B: Yes, and they are also asked not to fish and

not to remove shellfish or other creatures

from their natural habitat. etc

7. Домашнее задание.

- Well we’ve known about the Great Barrier Reef. It is located in Australia.

What protected areas can you name in our country?

- What about our region? What ecological problems do we have?

- You are quite right. It will be your home task.

“The ecological problems of our region”

You may:

-

Make a poster or slogan

-

Make a presentation

-

Write an opinion essay

Choose your home task.

8. Работа в группах

- Now let’s work in groups by five. Think about a protected area in our

country.

Write a short article and present it to the class. Your article should include

such information as:

A) Where is it?

B) What lives there?

C) What problems has it got?

D) What can tourists do to help?

- Use the information from the Internet and the articles on your desks.

IV. Рефлексия.

T: So, boys and girls, let’s come to a conclusion of our lesson. You see our

tasks from the beginning of the lesson. Have we done our tasks? What the

common conclusion of our lesson?

The topic of our today's conversation was very serious. There are a lot of

problems but, unfortunately, we don’t have enough time to discuss all of

them.

(Учащиеся делают выводы по пройденному материалу)

V. Итог урока.

I think our life is very important. We live on the planet and there are a lot of

people who think about the future of the planet. Some people take care of

animals, others take care of birds, and others are in charge of the forests. And

we must be worried about nature too. Together we can save the planet and all

of us with it.

Let’s give some advice to protect our nature. Put them on the fish and stick

to the picture.

We’ll have to stop now. That’s all for today. I'd like to thank you for good

work at the lesson. All of you worked very well. I give excellent marks to...,

good- to: , etc. I wish you good luck. The lesson is over. See you later.

Good-bye!



В раздел образования