Напоминание

"Healthy lifestyle"


Автор: Галстян Анна Гургеновна
Должность: учитель английского языка
Учебное заведение: АНОО "Школа Сосны"
Населённый пункт: 1-е Успенское шоссе, Дача №2, Одинцовский район, Московская область
Наименование материала: Открытый урок
Тема: "Healthy lifestyle"
Раздел: среднее образование





Назад




План урока "Healthy lifestyle" для 5-го класса

Цели урока:

Вторичное осмысление полученных на предыдущих уроках знаний;

Выработка навыков и умений по их применению;

Развитие когнитивной сферы – памяти, логического мышления, внимания;

Воспитание стремления к здоровому образу жизни.

Задачи урока:

развитие фонетических навыков;

развитие навыков орфографии;

развитие навыков монологической речи;

развитие навыков поискового чтения;

развитие навыков обобщения, систематизации, выделения главного;

формирование умения работать в коллективе, слушать и слышать собеседника;

развитие навыков самооценки и оценки партнера;

установка метапредметных связей с предметом «окружающий мир»;

воздействие на эмоциональную сферу учащихся, побуждение их к здоровому

образу жизни;

Тип урока: комбинированный - открытие нового знания и закрепление ранее

полученных знаний с использованием ИКТ на всех этапах урока.

Планируемые результаты:

Предметные

обобщение и систематизация изученного лексического материала по темам

«Food», «Body», активизация его в речи;

повторение и обобщение изученного грамматического материала по темам

«модальные глаголы can, must», «Past Simple tense»

подготовка учащихся к работе над проектами «My Favourite Lunch».

Метапредметные

развитие навыков работы с текстом, зрительными опорами, схемами;

развитие навыков обобщения, систематизации, анализа;

развитие различных видов памяти, развитие внимания;

совершенствование навыков командной работы;

Личностные

воспитание у детей стремления к здоровому образу жизни;

формирование навыков самооценки и рефлексии;

формирование навыков эффективного взаимодействия с одноклассниками при

командной работе.

Методы обучения: объяснительно-иллюстративный, проблемный,

эвристический.

Формы организации познавательной деятельности обучающихся:

коллективная, индивидуальная, парная.

Средства обучения: проектор, презентация, тетради, раздаточный материал.

При разработке заданий и раздаточного материала использовалось пособие для

дополнительного чтения «How to stay healthy» из серии «Read and Discover»,

Oxford University Press.

ХОД УРОКА

1. Организационный момент (приветствие, посадка, проверка готовности к

уроку)

Good morning, pupils. I am glad to see you again. How are you today?

2. Постановка целей и задач урока, мотивация учебной деятельности

Please, look at the whiteboard. What can you see on the screen?

PP: We can see people doing sports.

Is doing sports a healthy habit?

PP: Yes, it is.

PP: What can you see now?

PP: We can see different food.

Can you say that the food you see is healthy?

PP: Yes, it is.

Can you guess what is the topic of our lesson today?

PP: How to stay healthy

Yes, you are right. Today we shall speak about ways to keep ourselves fit and healthy,

to be more energetic and more successful in our lives. You will do many interesting

tusks and get ready for making your own projects at home.

3. Речевая разминка

I am sure you already know something about how to be healthy. Here is a little

questionnairy for you to fill and to discuss. You have 2 minutes to choose the right

answer.

You use about

….different muscles

to walk.

100

50

200

You should drink

about ….glasses of

water every day.

3

5

8

You should wash

your hands after

you touch…

vegetables

meat

that`s

not

cooked

home

plants

You should clean

your teeth for

….minutes in the

morning and in the

evening

5

2

3

The Paralympics are

Olympic games…..

for people

with

disabilities

that take

place in

summer

that take

place in

London

Children grow the

most when

they……

eat

sleep

Walk

outdoors

Now please read out your answers and then I will show you the right variant. Please

correct your mistakes if there are any. What facts were new and most interesting for

you?

Ученики зачитывают свои ответы, отмечают новые и интересные для себя факты.

4. Актуализация знаний

Unfortunately, people are not as healthy nowadays as they were before. There are

several reasons for it. Look at the photos and list some of them:

- people overeat

- people eat unhealthy food

- people do little exercise

- people watch TV a lot and use computers too often

- people travel by car

Now you will get a short text about unhealthy habits. Please fill in the gaps with

appropriate words and word combinations.

Учащиеся дополняют текст, используя предложенные слова.

Use: play, travel, too much, don`t do, are, people, food, use.

Along time ago, there were no medicines for sick people. Today, there ……medicines,

but there is a new problem - ………..are getting fatter. Many people eat ..………… . A

lot of ……….. today is unhealthy, for example, fast food. Many people ……….. much

exercise outdoors. They …….. TV, …… computer, and ……….. computer games.

They ……….. by car a lot, too.

5. Первичное усвоение новых знаний

If you want to be strong and healthy you should eat the right food. Soon we shall read a text about the

healthy food, but before we start, let`s look at some new words and try to guess their meaning. These

are important components of food and I am sure you already know something about them from your

Nature Study classes.

Ученики подбирают перевод к дефинициям.

Please match the definitions of the words with their translations:

1.

Carbohydrates give your body

energy

2.

Fiber helps move food through your

stomach

3.

Proteins help your muscles to grow

4.

Calcium is for healthy bones

5.

Iron is for healthy blood

1.

Белки

2.

Углеводы

3.

Кальций

4.

Железо

5.

клетчатка

Practice reading the new words in pairs, and copy them into your vocabularies.

Чтение слов отрабатывается сначала хором, потом в парах, затем слова

записываются в словарики.

6. Первичная проверка понимания

Now you will read the text under the title «The Right Food». While reading you are to

complete the sentences with the proper words.

Ученики читают текст и во время чтения выполняют упражнение, в котором нужно

дополнить предложения пропущенными словами.

Exercise: Complete the sentences with the words from the table while reading the text

Sugar vitamins proteins fiber calcium fat

1.

Meat, fish and eggs have lots of _______________________

2.

Too much fat can make you __________________________

3.

Too much _______________ is bad for your teeth

4.

Milk, yogurt, and cheese have _________________________

5.

Fruit and vegetables have lots of _______________________

6.

Brown bread and brown rice have lots of ___________________

The right food

You need to eat the right food. Carbohydrates give your body energy. Fiber helps to

move food through your stomach and intestines. Brown bread and brown rice have lots

of fiber. Fruit and vegetables also have fiber, and vitamins that help you to stay healthy.

Proteins help your muscles to grow. Meat,fish, and eggs have proteins. Dairy food like

milk, yogurt, and cheese have proteins, fat, and calcium. You need calcium for healthy

bones. You need iron for healthy blood. Meat, eggs, and green vegetables have iron.

Eat lots of fruit and vegetables, and food with proteins and carbohydrates. Don't eat too

much food with sugar, fat, and salt. You need a little fat to stay healthy, but too much fat

can make you fat! Too much sugar and salt is unhealthy, too. Sugar is also bad for your

teeth.

7. Первичное закрепление

Now we shall check how well you have understood the text and what you know about

the right food now. Let`s play a game. Each of you will get a half of a sentence. Then

you will read the halves aloud and match. If you find yourself a pair you two go to the

blackboard and stick your sentence on it.

Ученики получают части предложений, зачитывают их вслух, ищут себе пару и

готовое предложение вешают на доску.

Carbohydrates

Fiber halps food to move

Proteins help

You need calcium

Too much fat, sugar,

and salt

you muscles to grow

through your stomach and

intestines

is unhealthy

give your body energy

for healthy bones

For doing your home projects you need to systemize your knowledge about the healthy

food. We are to fill the chart about essential components of food. I will divide your class

in three teams. The first one is to find products rich in carbohydrates, the second one

works with food rich in proteins and the third team looks for food rich in vitamins

Ученики заполняют таблицу, используя предложенные слова.

Carbohydrates

Proteins

Vitamins A,B,C

On the blackboard you see the list of products to work with:

Lemons, spaghetti, bread, flour, meat, fish, butter, oil, carrots,

potatoes, milk, ice cream, sour cream, tomatoes, oranges,

bananas, rice, sea products, eggs, chicken, cheese, sugar,

sweets, bacon, cereal, green tea, hot chocolate, sausages,

apples, peaches.

8. Контроль усвоения, обсуждение допущенных ошибок и их коррекция

Let`s discuss your charts and share the information. Who will present the information to

the class?

(Ученики выслушивают докладчика от каждой из групп, заполняют оставшиеся

колонки таблицы, вносят дополнения и исправления).

9. Сообщение домашнего задания

At home you are to do the project «My favourite Lunch».

Ученики получают бланк для выполнения задания

My Favourite Lunch

Complete the chart about your favourite lunch.

What is your favourite lunch? ___________________________

What is in it?

None

Some

A lot

Fat

Sugar

Salt

Proteins

Carbohydrates

Fiber

Vitamins

Write about your favourite lunch. What is healthy? What is unhealthy?

_______________________________



В раздел образования